Results 2018

Details and splits are available here >>

 

Half course

Ranking Team# Team Name Category Name Time
1 28 TRI-X PERFORMANCE RACING Premier mixed Alexandra Keith 25:23:41
Brad Fisher
John Morton
Rodney Smith
2 7 TOWNSVILLE LOST&FOUND CLUB Premier mixed  David Nahrung  32:37:27
Robert Laporte 
Rebecca Nahrung 
Tanya Laporte 
3 23 TEAM BARE GRILLS Premier mixed Moira Chalk 35:44:14
James McKoy
John Evans
Sharon Blegg

 

Full course 

Ranking Team# Team Name Category Name Result time
1 5 WILD EARTH/TIGER ADVENTURE Premier mixed John Mclaughin 27:08:45
Garry Sutherland
Jodie Willett
Russel Stringer
2 1 THUNDERBOLT Premier mixed Leo Theoharis 27:15:52
Hugh Stodart
Bernadette Dornom
Josh Street
3 2 EXPLORE GIPPSLAND Premier mixed Kathryn Preston 28:25:10
Rob Preston
Damon Goerke
Tim Boote
4 4 PeakAdventure Premier mixed Tom Chadbourne 31:25:48
Ian Frazke
Paul Gruber
Karina Vitiritti
5 3 BMX BANDITS Premier mixed David Ellis 33:01:06
Dale Atterby
Rohan Kilham
Shelley Bambrook
6 11 ROGUE ADVENTURE Premier mixed Dan Mclachlan 34:07:58
Ali Mclachlan
Liam St Pierre
Darren Smith
7 12 wild & Co. tiger Adventure Premier mixed Trevor Mullens 38:53:00
Chris Dixon
Laurent Devaud
Emma M Weitnauer
8 29 Peak Adventure Ninjas Premier mixed Kathryn Morland 40:00:40
Alex Houghton
Steven Owens
Mitch Bodycoat
9 27 PRETTY FLASH Male team Adam Power 40:21:06
Alan Ferris
Mark Wilson
Paul Guard
10 17 WILD FLOW TIGER ADVENTURE Premier mixed David Jennings 41:47:34
Eugenio Della Valle
Sam Blackadder
Deanna Blegg
11 26 PEAK ADVENTURE PHOENIX Premier mixed Jayden Thrush 41:51:15
Simon Vandestadt
James Rush
Wendy McAlpine
12 13 EVERYDAY LIFE FITNESS/TIGER ADV Premier mixed Craig Keeling 43:01:30
Rebecca Stewart
Mike Hindley
Pieter Butter Rod
13 25 KIWIS CAN DO IT Premier mixed Marquita Gelderman 46:14:12
Cath Hepplthwaite
Rob Garden
Nick Collins
14 15 TIGER MISSADVENTURE Female team Tamyka Bell 59:49:10
Clare Weatherly
Julie Sager
Danielle Lewis

Unranked     

  21 TIGER ADVENTURE TRUE NORTH Premier mixed Wayne Zahra  
Reyn Watson
Lee Taylor
Sara Barrett
  18 THE BUSH WHACKERS TIGER ADVENTURE Premier mixed Pierre Francois  
Mark Thirlwall
Kieran Harrison
Kym Fitzpatrick
  22 WILD TIGER ADVENTURE Premier mixed Jeremy Couch  
Craig Mcphan
Lil’Dy Fohringer
Philippe Sukemi
  10 SILVER GECKOS Male team Murray Cambie  
James Brownlie
Craig George
Oren Alazraki

DNF

  16 TIGER ADVENTURE MONGRELS Male team Jason Thomas  
Grant Watson
Chris Stone
Ian Gray 
  19 PEAKYBLINDERS Premier mixed Ben Greenwood  
Ali Wright
Paul Elby
Thor Harrison
  6 JUGGERNAUT TIGER ADVETURE  Premier mixed Cosmo Richards  
Justin Smart
Michael McDonald
Jennifer North
  14 NOW OR NEVER Premier mixed Emma Morris  
Eliot Paulsen
Matthew Petersen
Scott Gavens
  20 THE AUSSIE BATTLERS Premier mixed Emily Rowbotham  
Brad Vallette
Anthony Newman
Alexandra Grant
  24 NOOSA COLLECTIVE Premier mixed Patrick Sherwood  
Tanya Wehl
Jason Hicks
Dianne Brown